Ułatwiamy planowanie – karteczki samoprzylepne

Karteczki samoprzylepne to przedmiot tak banalny, że często zapominamy o tym, jak bardzo użyteczny. Kolorowe karteczki we wszystkich kształtach i rozmiarach, z przeróżnymi motywami wyskakują na inspirujących zdjęciach z planowaniem i organizacją w temacie. W sklepach można dostać oczopląsu od ich rozmaitości. A tak w praktyce – do czego ich używać?

Nawet prowadząc kalendarz, planner czy bullet journal, czasem wygodniej i efektywniej jest użyć karteczki. Pominę tak powszechne ich zastosowanie jak zakładka do książki albo oznaczanie konkretnych informacji i działów w notatkach czy podręcznikach, a skupię się na tym, jak jeszcze karteczki post-it mogą ułatwić organizację.

Listy zakupów

To również dość banalne zastosowanie, ale listy zakupów zawsze tworzę na samoprzylepnej karteczce. Można ją przykleić na lodówce albo w planie tygodnia w bullet journalu czy kalendarzu, dopisywać rzeczy na bieżąco, a gdy już przyjdzie do zakupów – odkleić i zabrać ze sobą.

Kalendarz ścienny

Bardzo nie lubię skreśleń i poprawek, dlatego w kalendarzu ściennym używam małych karteczek post-it. Służą mi do oznaczania wydarzeń, które mogą przesunąć się w czasie. Nawet umówiona na konkretny dzień i godzinę wizyta u lekarza może nie dojść do skutku, dlatego wolę taką informację zapisać na kartce, którą mogę w razie potrzeby przenieść na inną datę. Czysto, ładnie i bez kreślenia :)
Bezpośrednio w kalendarzu ściennym wpisuję jedynie wydarzenia o niezmiennej dacie: urodziny, rocznice czy święta.

kalendarz

Opisywanie dokumentów

Patent stosowany przeze mnie w pracy. Nigdy więcej gonitwy myśli z gatunku „czym jest ten cholernie ważny papier, wiem, że miał mi służyć w jakiejś pilnej sprawie, ale już mi się wszystko pomieszało”. Dostaję dokument = przyklejam na niego karteczkę z krótkim opisem (np. lipiec 2015 / wypłaty zasiłku – ważne dla ZUS!). Często w jakichś przedłużających się sprawach uzupełniam opis o kolejne etapy i działania (np. błędnie wypełniona faktura, mail do kontrahenta dn. 12.11.2014, czekam na wyjaśnienia; 26.11.2014 – ponowny kontakt z kontrahentem, brak wyjaśnień).

Skondensowana lista to do

Zapisanie skrótowo zadań na dany dzień i przyklejenie ich na widoku pomaga w sytuacji, gdy nie chcę ciągle zaglądać do bullet journala. Karteczka przyklejona w pracy do biurka czy monitora na pewno nie pozwoli zapomnieć o najważniejszych sprawach.

desk-laptop-notebook-pen

Brain dump

Na karteczkach notuję też wszelkie sprawy „niepewne”, takie, dla których nie ma za bardzo jednego, konkretnego miejsca w notesie, albo takie, które będę przenosić do kolejnych rozpisek/notesów itp. Do tej kategorii wliczają się też te notatki, które są ważne tylko w krótkim terminie. Generalnie wszystko to, co zaśmieca mi umysł, a jest ważne i muszę przez jakiś czas mieć to na oku, nawet jeśli nie ma swojego miejsca w notesie.

Brainstorming – notatki, moodboardy, mapy myśli

Mapy myśli czy notatki wizualne zrobione przy użyciu karteczek samoprzylepnych łatwo jest porządkować i zmieniać w procesie twórczym. Taka elastyczność jest bardzo pożądana podczas burzy mózgów – pozwala na bieżąco dostosowywać notatki do procesu myślowego, dostrzegać nowe powiązania i sposoby na ich wykorzystanie.

Working in office situation

Tymczasowe etykietki

Klejącej części karteczki samoprzylepnej można użyć jako tymczasowych etykiet do oznaczania np. słoików i pojemników kuchennych, czy segregatorów biurowych. Podkreślam tymczasowość takiego rozwiązania, bo klej z post-it z założenia ma nie trzymać super mocno i umożliwiać przeklejanie karteczki. Można dodatkowo zabezpieczyć etykietę przezroczystą taśmą klejącą.

Kodowanie kolorami

Dla osób, którym opisywanie kategorii kolorami ułatwia zapamiętywanie i organizację, szeroki wybór karteczek daje szerokie pole do popisu. W ten sposób można oznaczać poszczególne działy tematyczne w notatkach czy kategorie w dokumentach, segregować informacje według stopnia ważności / pilności, przypisywać działania i wydarzenia do poszczególnych dziedzin życia… Przykładów na zastosowanie kolorowych karteczek jest mnóstwo – całkiem fajny sposób ich wykorzystania w organizacji notatek można zobaczyć w TYM filmie.

Informacje o tym, jak można używać samoprzylepnych karteczek w bullet journal można zobaczyć w filmiku Alexandra plans – znajdzie się tu bardzo fajny patent na tygodniowe planowanie posiłków!


Banalny gadżet czy bardzo użyteczne narzędzie? Dajcie znać, do czego Wy używacie karteczek samoprzylepnych :)

Reklamy

4 thoughts on “Ułatwiamy planowanie – karteczki samoprzylepne

  1. NAJLEPSZA PORA pisze:

    Karteczki są niezastąpione. Często ratowały mnie z opresji i przypominały o czymś co już dawno wyleciało z głowy zepchnięte inną ważną rzeczą. Poza tym jestem uzależniona od różnego rodzaju takich przydasiów. Zdecydowanie za dużo wydaje na nie pieniędzy. :D Ale próbowałam nie da się z tego wyleczyć. :D Poza tym takie karteczki sprawiają, że nasze plannery nie są nudne tylko kolorowe i bardzo dopasowane do nas samych. :)

    Polubione przez 1 osoba

  2. kasiasroka pisze:

    Ale ja kocham Twoje posty :D Mega post i chyba wyczerpany do granic możliwości, pytasz o wykorzystanie karteczek przez czytelników, a już chyba nic się nie da dodać :D Może, że ludzie mają jakieś nietypowe pomysły na ich zastosowanie haha ;p Obserwuję rzecz jasna!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s