8 mitów o introwertykach

Ostatnio opisałam trochę, kim jest introwertyk i skąd mu się to bierze. Dzisiaj dla odmiany o tym, kim nie jest, a jeśli jest, to nie przez introwersję. Obalmy więc 8 mitów o introwertykach!

Odludek

Nie uprawiam small talku, wychodzę wcześnie z imprez, nie bawią mnie popularne rozrywki, nie lubię gadać przez telefon. Najwyraźniej nie lubię ludzi, nie?

Cóż… nie.
To, że przebywanie z ludźmi rozładowuje introwertykowi baterie, nie oznacza, że nie lubi on i nie potrzebuje innych. To nie tak, że zawsze chcemy być sami. Nasz udział w spotkaniach może i jest krótszy i mniej intensywny, ale w żadnym razie nie wynika to z nielubienia ludzi, tylko z tego, że nadmiar bodźców szybko nas męczy.

[Ekstrawertycy] Namawiają nas, byśmy wyruszyli z nimi na podbój tego świata, podczas gdy nas to wcale nie bawi. [źródło]

idealny wieczor

Wyniosły

Jeśli poznawanie nowych ludzi jest dla introwertyka stresujące, to też niekoniecznie dlatego, że nie lubi on ludzi w ogóle. Prędzej dlatego, że ogólnie przyjętym zachowaniem społecznym w takiej sytuacji jest ekstrawertyczny small talk, czyli dla nas gadanie o niczym. Introwertyk woli słuchać i obserwować, „nauczyć się” nowej osoby i zdecydować czy czuje się w jej towarzystwie na tyle swobodnie, by zbudować z nią znajomość. To trwa.

Nie wiem ile razy usłyszałam w życiu zdanie, że w pierwszym kontakcie robię wrażenie nieprzystępnej, wyniosłej, a nawet zadzierającej nosa. Najczęściej wygłaszane po dłuższym czasie znajomości i zakończone „… a przecież jesteś zupełnie inna!”

Nieśmiały

shy

Introwertyzm nie jest jednoznaczny z nieśmiałością. Oczywiście te cechy mogą współwystępować, ale tak samo mogą być i nieśmiali ekstrawertycy.

Nieśmiałość to lęk przed dezaprobatą lub upokorzeniem ze strony otoczenia, podczas gdy introwersja związana jest z preferencją takiego otoczenia, w którym poziom zewnętrznej stymulacji nie jest zbyt wysoki – Susan Cain

Introwertyk nie musi wcale bać się publicznych wystąpień czy rozmowy z obcym człowiekiem. Te sytuacje są dla niego męczące z innych powodów, niż lęk.

Obojętny

objety

Czy nawet, jak spotkałam się podczas szukania informacji, emocjonalnie ubogi. Ponieważ fakt, że nie krzyczę głośno z radości albo nie robię karczemnych awantur przy obcych ludziach oznacza, że nie odczuwam emocji.

Przypomnę tylko, że niższy próg wrażliwości na bodźce, jakim charakteryzują się introwertycy, powoduje m.in. to, że łatwiej wywołać w nich emocje i są one silniejsze niż u ekstrawertyków. I bardzo często zostają w środku, nie tyle tłumione, co analizowane, przetwarzane i wyrażane w bardziej odpowiadający nam sposób.

Kiepski lider

Przez mit o introwertyku-odludku, myślimy automatycznie, że nie nadaje się on do pracy zespołowej i kontaktów z klientem, a już najmniej na kierownicze stanowisko. W końcu przywódca powinien być charyzmatyczny i otwarty, umieć wyraźnie zaznaczać swoją pozycję oraz podejmować szybkie i odważne decyzje.

Tymczasem badania dowodzą, że charyzmatyczna, silna osobowość niekoniecznie przekłada się na wyniki w biznesie. Cichy przywódca może być równie dobry, jak głośny (a czasem nawet lepszy) – ma inne wartościowe cechy, które mogą mu pomóc odnieść sukces. Jakie? A na przykład:

 • mniejsza skłonność do ryzyka, a większa do dokładnego analizowania sytuacji przekłada się na podejmowanie trafniejszych decyzji;
 • umiejętność słuchania podwładnych i traktowania ich indywidualnie;
 • pokora, pozwalająca na przyznanie się do błędów i wyciągnięcie z nich wniosków

Przykład Billa Gatesa mówi chyba sam za siebie. Więcej o introwertykach w pracy napiszę w kolejnym wpisie z serii!

Emo

Czyli „introwertycy mają naturalną skłonność do depresji i pesymizmu”. Przecież to zamykanie się w sobie i odcinanie się od ludzi nie może świadczyć o niczym innym!

Cóż, czas sam na sam ze sobą przynosi introwertykom ukojenie i raczej uszczęśliwia, niż sprawia przykrość. Dla ekstrawertyka to może być nie do pomyślenia!

morze

Ciekawostka
Ekstrawertycy gorzej radzą sobie ze zbyt długą samotnością, niż introwertycy z towarzystwem.

Jeśli już coś związanego z introwertyzmem miałoby być przyczyną depresji, to chyba tylko presja społeczna, wywołująca poczucie, że nie jest się wystarczająco przebojowym / pewnym siebie / dynamicznym / towarzyskim itp., by liczyć się w dzisiejszym świecie.

Mniejszość

Introwertyków nie ma wcale tak dużo? Według różnych badań introwertycy stanowią od 25 do nawet 40% społeczeństwa. Nie znaczy to, że wszyscy pozostali to ekstrawertycy – trzeba liczyć również pokaźny procent ambiwertyków, którzy łączą we względnej równowadze cechy obu tych osobowości.

Introwertycy po prostu mniej rzucają się w oczy, więc może się wydawać, że stanowią margines społeczeństwa.

Nudziarz

Co łączy Isaaca Newtona, Abrahama Lincolna, Alberta Einsteina, Clinta Eastwooda, Fryderyka Chopina, George’a Orwella, Stevena Spielberga, J.K. Rowling, Bruce’a Lee…?

Introwersja.

mysliciel

Tymczasem często można spotkać się z poglądem, że skoro nic nie mówi, to prawdopodobnie nie ma nic ciekawego do powiedzenia, nie? Tyle że introwertyk ma czasem do opowiedzenia całe książki, obrazy, filozofie i światy. Powyżej wymieniłam tylko kilka przykładów! Skupienie się na swoim wewnętrznym świecie owocuje większą kreatywnością i bogactwem myśli, którymi introwertyk po prostu nie rzuca na prawo i lewo.


Wpis nie ma na celu udowodnienia, że introwertycy są lepsi od ekstrawertyków, a raczej pokazanie, że nie są gorsi. Żadnego z tych temperamentów nie można nazwać lepszym lub gorszym. Są po prostu różne. W społeczeństwach, w których wierzy się, że sukces można odnieść tylko będąc przebojowym, bezpośrednim i łatwo nawiązując kontakty, introwertycy często czują się na przegranej pozycji, czasem wręcz mają do siebie pretensje i próbują udawać bardziej ekstrawertycznych (been there, done that). Tymczasem nie są świadomi zalet i talentów wynikających właśnie z bycia introwertykiem.

Korzystałam z:
Susan Cain, Ciszej proszę. Siła introwersji w świecie, który nie może przestać gadać, wyd. Laurum, Warszawa 2012
Zdjęcia we wpisie pochodzą STĄD


Czy zapomniałam o jakimś stereotypie?

Reklamy

7 thoughts on “8 mitów o introwertykach

 1. Kinga Bielejec pisze:

  Takie posty są bardzo potrzebne, bo ludzie byle kiedy nie do końca wiedzą kim jest ekstrawertyk a kim introwertyk. Ostatnio młodsza siostra się mnie o to spytała i wyjaśnienie jej tych słów wcale nie było bardzo proste. Pamiętam, że niedawno na grupie podróżników-blogerów padło pytanie za kogo się uważamy – intro czy ekstrawertyków i o dziwo było nas mniej więcej po równo. Co potwierdza tylko Twoje spostrzeżenia :)

  Polubione przez 1 osoba

  • AG Words and Crafts pisze:

   Sama jako dość mocny introwertyk spotykam się niemalże na co dzień z niezrozumieniem ze strony otoczenia. Ktoś coś weźmie do siebie, ktoś rzuci „mogłabyś się częściej uśmiechać” i trzeba wszystko wyjaśniać (:

   Polubienie

 2. Fly Nerd Fit pisze:

  Bardzo dobrze zebrany post. Jestem ekstrawertykiem w związku z introwertykiem. Trochę zajęło mi „nauczenie się” jego. Mit lidera to częsty mit, a mój przypadek lideruje kolejnemu działowi i jak widać cechy introwertyka są bardzo przydatne – dobry lider powinien mieć wiedzę, być skrupulatny etc, ekstrawertyczne podbijanie świata może też być chaotyczne i nie działać :)

  Polubione przez 1 osoba

  • AG Words and Crafts pisze:

   Mój partner, który jest ambiwertykiem, też musiał się nauczyć postępowania z tak mocno introwertyczną osobowością jak moja. Najważniejsze, żeby obie strony mówiły sobie prosto o tym, jakim się jest i co się czuje i były otwarte na swoje odmienne potrzeby :)
   Dla mnie w ekstrawertycznym przywództwie najgroźniejsze wydaje się ryzyko podejmowania pochopnych decyzji – pracowałam pod takim szefem i to był koszmar… Na szczęście na pewno nie każdy ekstra- jest taki (:

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s