Poradnik dla tych, którzy nie lubią poradników – „Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście”

Znakomita większość recenzji tej książki zaczyna się słowami „nie znoszę poradników”. No więc: nie znoszę poradników! Szczególnie tych z gotowymi „receptami na szczęście”. Co sprawia, że takie osoby jak ja jednak chwalą „Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście.”*?

okladka

Patrząc na tytuł i okładkę, wyobrażałam sobie dwa typy zawartości takiego poradnika:

1. hurraoptymistyczny ton, właściwy dla amerykańskich coachów z przerostem ego i nadmiarem energii;

2. natchniony bełkot o świecie, który nam cudownie sprzyja, tylko musimy to dostrzec, znany z naszego rodzimego rynku.

Obie opcje zupełnie nie w moim guście. Na szczęście, trafiłam na krótki opis tej książki u Sztywniary. Będąc również w trakcie życiowych zmian i wiedząc, że kto jak kto, ale Ryfka nie poleciłaby poradnika utrzymanego w żadnym z wyżej wymienionych stylów, postanowiłam „Lepiej!…” przeczytać.

Gretchen Rubin jest amerykańską pisarką i blogerką, krążącą wokół tematu wpływu natury ludzkiej i nawyków na poczucie szczęścia. Widząc tytuły jej wcześniejszych publikacji („Projekt Szczęście” i „Projekt szczęśliwy dom”), można obawiać się typowo poradnikowej treści, w której więcej motywujących haseł, niż konkretnych informacji. Jednak „Lepiej!…” reprezentuje bardzo praktyczne podejście do pracy nad nawykami.

No tak, ale czemu czytać te prawie 300 stron, skoro w internecie, prasie i telewizji śniadaniowej znajdziemy gotowe, wypunktowane i opisane, superskuteczne metody zmiany przyzwyczajeń?

Cóż, dlatego, że złote rady w większości przypadków nie działają…

Indywidualne podejście

„Lepiej!…” nie podaje uniwersalnej instrukcji „jak wypracować dobre nawyki i zerwać ze złymi w 10 prostych krokach”. Autorka wychodzi z założenia, że nie ma jednej cudownej recepty dla wszystkich, ponieważ każdy z nas ma inne potrzeby, podejście do realizacji zadań i mechanizmy motywacyjne, tak głęboko zakorzenione w naszej osobowości, że nie da się ich zmienić. Na jednych działa sam fakt, że postanowili coś robić, inni potrzebują zewnętrznej kontroli. Jednym łatwiej jest wytrwać na diecie, gdy tylko ograniczają słodycze, innym – gdy odmawiają ich sobie całkowicie i bez wyjątku.

Najważniejsze to znać samego siebie i wybrać taką strategię, która zadziała.

Na tej podstawie Rubin wyróżniła 4 typy podejścia do wykonania zadań:

tendencje

Ja jestem zobligowana, a Ty?

W zależności od tego, którą tendencję reprezentujemy, inne strategie i działania będą dla nas skuteczne. W pierwszej kolejności więc autorka prowokuje do zastanowienia się nad naszymi indywidualnymi mechanizmami motywacyjnymi, poświęcając temu zagadnieniu solidny rozdział. Dopiero potem prezentuje arsenał możliwych do podjęcia działań i strategii i to do nas należy wybór tych, które mają szanse się sprawdzić.

Aby zmienić nawyk, nie trzeba zmieniać siebie

Tutaj możesz zrobić test i sprawdzić, jakie działania mają największą szansę powodzenia w Twoim przypadku.

Co jeszcze?

Poradnik pisany jest lekkim językiem, bez niepotrzebnego intelektualizowania i psychologizowania. Jednocześnie przedstawione w nim tezy oparte są na konkretnych badaniach, do których Rubin nawiązuje również w treści. W „Lepiej!…” nie znajdziesz za to poradnikowych ćwiczeń i zadań domowych, które i tak rzadko kto robi.

Opisy kolejnych narzędzi i strategii pracy nad nawykami są również ilustrowane wieloma przykładami z życia krewnych i znajomych królika, czyli rodziny, znajomych i czytelników bloga autorki. Wprawdzie przytaczane przez nią dialogi zostały wyraźnie „upodręcznikowione”, przez co brzmią nienaturalnie, ale pozwalają lepiej zrozumieć ideę danego działania.

Dodatkowo autorka podkreśla konieczność refleksyjnego, indywidualnego podejścia nie tylko do etapu pracy nad nawykami, ale również do ich wyboru. Przecież niekoniecznie musisz się czuć szczęśliwy z każdym nawykiem polecanym jako dobry i zdrowy. I nie ma nic złego w tym, że niekoniecznie chcesz medytować, biegać czy ssać olej kokosowy.

Dlaczego warto pracować nad nawykami?

Wyrobienie w sobie nawyków zdejmuje z człowieka konieczność podjęcia decyzji. A przecież każdego dnia podejmujemy ich ogromne ilości, nawet nie zdając sobie z tego sprawy! Zautomatyzowanie części tych wyborów przynosi dużą ulgę i pozwala umysłowi zająć się ciekawszymi i bardziej produktywnymi sprawami.

Sama zobaczyłam to wyraźnie, gdy wprowadziłam swój „poranny rytuał” – szereg czynności, które postanowiłam wykonywać tuż po wstaniu z łóżka, a przed rozpoczęciem pracy. Wcześniej budziłam się i się zaczynało: „hmm… chyba trzeba zjeść śniadanie i zabrać się do pisania. W sumie nie jestem głodna, może poczytam jeszcze chwilę w łóżku. A, miałam sobie przygotować wodę z cytryną.” i tak dalej… Modelowo rozmemłany dzień gotowy.

Teraz wstaję i nie muszę zastanawiać się co dalej, bo mam szereg ustalonych czynności do wykonania – drobne, ale korzystne dla mnie rzeczy, nad którymi nie muszę specjalnie myśleć, a organizm się dobudza. Na razie dla ułatwienia spisałam je w moim bullet journalu, ale mam nadzieję, że szybko wejdą mi w krew. Co najważniejsze – po takim poranku od razu mam +20 do efektywności!

Pomimo tego (a może właśnie dlatego!), że nie czytuję poradników i nie wierzę w ich działanie, lekturę „Lepiej!…” polecam wszystkim, którzy borykają się ze swoimi nawykami. Na pewno będzie ona solidnym wsparciem w pracy nad korzystnymi przyzwyczajeniami i nad pozbyciem się tych złych. A co najcenniejsze, pomoże Ci zaplanować takie działanie, które nie będzie sprzeczne z Twoją naturą – wręcz przeciwnie, wykorzysta ją dla większej skuteczności!


* Gretchen Rubin, Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście, wyd. Znak, Kraków 2016

Tytuł oryginału (wg mnie lepiej oddający treść poradnika): Better Than Before: What I Learned About Making and Breaking Habits – to Sleep More, Quit Sugar, Procrastinate Less, and Generally Build a Happier Life


ilustracje pochodzą ze strony wydawnictwa Znak

Reklamy

6 thoughts on “Poradnik dla tych, którzy nie lubią poradników – „Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście”

  1. Ewelina pisze:

    Zgadam się- pozycja dla tych, którzy nie przepadają za poradnikami z gotową receptą na szczęście. Skłania do refleksji i pracy nad sobą. I bardzo dobrze! Jestem typem wątpiącym, zawsze rozmyślam nad zasadnością działania, co czasami bywa męczące i prowadzi do przedłużających się debat z samą sobą ;)

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s